TvářeŽUMPA - Ochotnické divadlo
Tváře Tento text byl vytažen z Žumpy - http://zumpa.webzdarma.cz

TvářeKomu zvoní mobil?

Autor: Naďa Magulová

Režie: Josef Magula

Prohlédnout
fotografie»

Osoby a obsazení

Josef Slušný ............................... Josef Magula

Růžena (Rose) ............................... Vladislava Mrázová

Jana Svobodová, podnikatelka ............................... Dana Barochová

Rudolf Vocásek, dealer ............................... Jiří Janovský

Irena Laciná, puberťačka ............................... Naďa Magulová

Jirka (George)Křoví, puberťák ............................... Jan Fišer

policistka ............................... Marcela Novotná

Cikánka ............................... Zuzana Kramarzová

duální děda Mráz ............................... Jiří Hilgart a Petra Palacká

Slovo ke hře

Aktovka mladé začínající autorky, se kterou se dnes setkáváte, měla svou světovou premiéru na jevišti Lidového domu v Nučicích v provedení místního ochotnického divadelního spolku Žumpa.

V této kratičké moralitce se autorka pokusila vypořádat se s jedním typickým jevem současné společnosti - mobilními telefony. Zamýšlí se nad tíni, kam může vyústit překotná „mobilizace" a jak poznamenává a pokřivuje mezilidské vztahy. Formou hyperbolické zkratky vyjadřuje své odsuzující hledisko a zároveň ponechává divákovi dostatek prostoru k vlastnímu zamyšlení nad podstatou problému, který sama nerozebírá do hloubky, pouze jej nastiňuje.

Kromě ústředního tématu se aktovka okrajově dotýká i dalších negativních jevů (narážka na stupidní televizní reklamy, amerikanizace českého prostředí, sprejerský exhibicionismus, devastace životního prostředí apod.), čehož si vnímavý divák jistě povšimne.

Na tragikomické hlavní postavě Josefa Slušného pak dokládá, jak je jedinec bezmocný proti mašinérii současných globálních pánů světa, kteří manipulují davem kamkoli se jim zachce, aniž by si lidé vůbec uvědomili, že se dostali do role loutek voděných na drátcích. Snaha nějak se vzepřít se této moci je předem odsouzena k nezdaru. Realitě nelze uniknout a jedinec může nakonec volit jen mezi asimilací nebo zničením.

Autorka sama o své hře říká: „Doufám, že vůbec nemám pravdu."

Mám slabost pro autorské prvotiny, a tak zpravidla riskuji jejich shlédnutí na všech profesionálních i amatérských jevištích. A když třeba autorův pokus zrovna nevyjde, vychutnávám alespoň herecké kreace, přemýšlím o kostýmech a někdy si i nadšeně zapamatuji scénu, aniž pro to mám rozumný či jiný důvod. Prozrazovat příběh a ochuzovat diváky o překvapení a, doufejme, humorné pointy by asi nemělo smysl. Tak mějte moji slabost také a něco si vyberte.

Naďa Magulová, autorka

(*23.4.1984, Kolín)

Od raného dětství projevovala zájem o český jazyk a literaturu, první pokusy o vlastní tvorbu se objevily již v prvním ročníku základní školy. Píše povídky a básničky, účastní se různých literárních soutěží.

Aktovka „Komu zvoní mobil?'je její dramatickou prvotinou. V současné době má za sebou maturitu na gymnáziu a ráda by se pokusila o studium na Filozofické fakultě.

Sponzoři a spolupracovníci

výtvarník scény ............................... Tomáš Zykán

zvukové efekty ............................... Petr Svoboda

text sleduje ............................... Viera Koščová

osvětlení ............................... Josef Vršecký


Poděkování za sponzorský podíl na realizaci tohoto představení patří firmě TRUHLÁŘSTVÍ FRANTIŠEK NOVOTNÝ.


* * *

Prohlédnout program hry - formát PDF (322kB)